Image default
اخبار و رویدادها

قدیمی‌ترین فرش خودرنگ دستباف سنگسری در موزه گرمابه پهنه سمنان رونمایی شد

زیر یک دقیقه زمان برای مطالعه

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: قدیمی‌ترین فرش خودرنگ دستباف سنگسری به مناسبت هفته میراث‌ فرهنگی در موزه گرمابه پهنه سمنان رونمایی شد.

امیر کرم‌زاده عصر دوشنبه در مراسم رونمایی از قدیمی‌ترین فرش خودرنگ سنگسری در موزه گرمابه پهنه سمنان بیان کرد: علاقه‌مندان تا دهم خردادماه فرصت دارند. برای بازدید از این فرش بی‌نظیر به موزه گرمابه پهنه سمنان مراجعه کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه رونمایی از این فرش با همکاری موزه فرش خودرنگ سنگسر انجام شده است. گفت:این فرش ایل سنگسری از جمله صنایع‌دستی این استان است که قابلیت جهانی شدن دارد.

وی با بیان اینکه فرش به نمایش گذاشته شده ذهنی‌باف است و بیش از ۱۴۰ سال قدمت دارد. ادامه داد: این فرش دارای ۱۳ رنگ طبیعی منحصر به فرد است که از طیف رنگی پشم گوسفند استفاده شده و از رنگ شیمیایی هیچ‌گونه استفاده‌ای نمی‌شود.

کرم‌زاده اضافه کرد: قدمت بافت فرش در استان سمنان به دوران ساسانیان باز می‌گردد. نخستین فرش‌های این منطقه در مهدی‌شهر و با هنر عشایر ایل سنگسر بافته می‌شد.

وی گفت: تاریخ بافت فرش به شیوه نوین در استان سمنان به میانه قرن ۱۳ هجری شمسی می‌رسد. هم‌اکنون در سرخه، سمنان، شهمیرزاد، شاهرود، دامغان و مناطقی نظیر خارتوران و طرود فرش بافته می‌شود.

مدیر موزه گفت: تعداد زیادی از این فرش‌ها در طی سال‌های گذشته جمع‌آوری ‌شده و پس از نگهداری در موزه فرش خودرنگ سنگسر، در سایر موزه‌های جهان نمایش داده می‌شود. وی ادامه داد: این فرش برای رفع بیماری روماتیسم و استخوان‌درد موثر گزارش شده و بر این اساس احیای فرش خودرنگ در دست اقدام است.

خادمیان گفت: تمامی فرش‌های خودرنگ موزه فرش خودرنگ سنگسر از ۱۶ تا ۲۰ خردادماه در عمارت تاریخی خیل خان مهدی‌شهر برای بازدید علاقه مندان به نمایش گذاشته می‌شود.

منبع: ایرنا

 

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/7686

مطالب مرتبط

گزارش تصویری از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف

اعظم قهرمانی

هجدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در شیراز افتتاح شد

اعظم قهرمانی

فرش ایران بخشی از سبک زندگی ژاپنی‌ها شده است

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید