Image default
اخبار و رویدادها

صادرات 64 میلیون دلار فرش دستباف در سال 1400‌

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

فرحناز رافع امروز در نشست خبری برگزاری آیین تجلیل از نام‌آوران و چهره‌ها در حوزه هنر ـ صنعت فرش دستباف که در مرکز ملی فرش دستباف ایران برگزار شد، اظهار داشت: در فرایند زنجیره تولید و تامین فرش دستباف، افراد متفاوتی در حال فعالیت هستند و خلاقیت‌های بسیار زیادی در این صنعت دارند، اما معرفی نشده‌اند و به همین دلیل شناخته شده نیستند.

مرکز ملی فرش دستباف در وزارت صمت باقی می‌ماند

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر این که آیا مرکز ملی فرش دستباف در وزارت صمت باقی خواهد ماند یا به وزارت صنایع دستی منتقل می‌شود؟ گفت: قضیه انتقال مرکز ملی فرش دستباف منتفی شد و این مرکز در وزارت صمت باقی خواهد ماند.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران در خصوص وضعیت صادرات فرش دستباف اظهار داشت: مباحثی مطرح می‌شود در مورد کاهش صادرات فرش دستباف ایران، این در حالی است که کاهش صادرات فرش دستباف با توجه به مسائل ناشی از کرونا فقط مربوط به ایران نبوده و اغلب کشورهای صادرکننده با این مسأله مواجه شده‌اند، ضمن اینکه تحریم‌های ظالمانه نیز به نوعی بر میزان صادرات فرش ما اثرگذار بوده است.

رافع تصریح کرد: صادرات فرش دستباف در کل جهان در سال 2020 به ارزش 870 میلیون و 184 هزار دلار بوده است. یعنی صادرات فرش دستباف در کل جهان به میلیارد دلار نرسیده است. این درحالی است که صادرات فرش دستباف در سال 2017 در جهان به ارزش یک میلیارد و 590 میلیون دلار بوده است.

وی اضافه کرد: صادرات فرش دستباف هند در سال 2020 به ارزش 287 میلیون دلار بوده و صادرات فرش دستباف ایران در همین سال به میزان 72 میلیون دلار بوده است. نپال نیز در این سال 51 میلیون دلار صادرات فرش داشته است. کشور پاکستان 50 میلیون دلار و چین 31 میلیون دلار صادرات در سال 2020 داشته است.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران اظهار داشت: با توجه به اینکه هند هر نوع کفپوش را‌‌‌‌‌‌‌‌ جزو صادرات فرش دستباف قرار می‌دهد. در اصل ایران در رتبه اول صادرات فرش جهان در سال 2020 قرار دارد.

رافع اظهار داشت: ترکیه بیشترین کاهش صادرات فرش را‌‌‌‌‌‌‌‌ به علت مسائل ناشی از کرونا داشت.

64 میلیون دلار فرش دستباف در سال گذشته صادر شد

وی بیان داشت: ارزش صادرات فرش دستباف ایران در 12 ماهه سال گذشته 64 میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی 11 درصد رشد و از لحاظ ارزشی 10 درصد کاهش داشته است. رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران با اشاره به موضوع رفع تعهد ارزی، تصریح کرد: رفع تعهد ارزی فرش دستباف ایران یک ساله است. در صورتی که این الزام برداشته شود، صادرات فرش دستباف چندین برابر خواهد شد. رافع اظهار داشت: 35 هزار اشتغال در سال گذشته در حوزه فرش دستباف ایجاد شده است که امیدواریم در سال جاری اشتغال در این حوزه به 50 هزار نفر افزایش یابد. وی افزود: میزان تولید فرش دستباف در سال گذشته 2 میلیون و 800 هزار مترمربع بوده که در این زمینه 27 درصد رشد داشته‌ایم.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران همچنین در رابطه با بافت یک فرش دستباف برای جام جهانی اظهار داشت: یک فرش سه متری که حدود 65 درصد آن تاکنون بافته شده است. در ایام جام جهانی تقدیم به کشور برگزارکننده این مسابقات برای تحویل به موزه فیفا می‌شود.

رافع افزود: در نیمه دوم امسال همایشی سراسری دیپلماسی اقتصادی در حوزه فرش دستباف برگزار خواهیم کرد.

جشنواره تجلیل از مشاهیر فرش دستباف

وی اظهار داشت: ‌مرکز ملی فرش دستباف ایران تصمیم گرفت تا نخستین جشنواره تجلیل از مشاهیر فرش دستباف را‌‌‌‌‌‌‌‌ برگزار کند. بر این اساس 200 نفر در حوزه‌های مختلف فرش به ما معرفی شده‌اند که از میان آنها 110 نفر انتخاب شد.

رئیس مرکز ملی فرش دستباف ایران افزود: افرادی که قرار است در همایش نام‌آوران و چهره‌های فرش دستباف معرفی شوند به سه گروه تقسیم شده‌اند. 6 نفر از این افراد به عنوان نفرات اول و به عنوان مشاهیر در این حوزه معرفی خواهند شد. 5 نفر دوم با عنوان نام‌آور لوح افتخار دریافت خواهند کرد.  99 نفر نیز شایسته تقدیر هستند که در مراسمی که در روز 18 اردیبهشت در تالار وحدت برگزار می‌شود، از این افراد تقدیر خواهد شد.

رافع تصریح کرد: از 31 استان کشور، 24 استان در زمینه معرفی مشاهیر حوزه فرش با ما همکاری داشته‌اند. در تلاش هستیم بعد از برگزاری مراسم با معرفی این افراد زندگینامه 6 نفر برتر را‌‌‌‌‌‌‌‌ به نگارش درآوریم. همچنین با شهرداری برای ساخت تندیس این افراد نیز صحبت‌هایی شده است.

منبع: فارس

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/7462

مطالب مرتبط

رونمایی از قالیچه ابریشمی نفیس منقش به علامت وایپو

اعظم قهرمانی

جایزه محیط زیستی برای فرش‌های تولید شده از پلاستیک‌های بازیافتی

اعظم قهرمانی

برگزاری نمایشگاه ملی فرش در تبریز

شفیعی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید