Image default
اخبار و رویدادها

راز فرش مقصود کاشانی رمزگشایی شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

 نخستین کرسی علمی فرش دستباف ایران با حضور پژوهشگران، محققان، هنرمندان و دانشجویان حوزه فرش در دانشگاه کاشان برگزار شد. این نشست با هدف ارائه نقطه نظرات علمی در حوزه فرش و حقایق تاریخی آن برگزار شد. و در نخستین نشست در رابطه با فرش‌های مقصود کاشانی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این نشست عضو کمیته هنری کرسی‌های نظریه‌پردازی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهداف برگزاری این کرسی‌ها اظهار داشت: لازم است حقایقی که درباره فرش وجود دارد روشنگری شود. کتیبه به کار رفته شده در فرش و گره نامتقارن و تعداد گره‌های بافته شده. تار و پود ابریشمی در فرش مقصود کاشانی از جمله دلایل است. می‌توان گفت این فرش در منطقه کاشان بافته شده است.

امیرحسین چیت‌سازیان افزود: هر یک از دو فرش مقصود کاشانی 60 متر مربع طول داشته و هر دو فرش کتیبه مقصود کاشانی نام دارد. از سوی دیگر نیز سال بافت فرش نیز به سال 946 قمری برمی‌گردد. گره نامتقارن و چله‌کشی آن نیز فارسی و تار و پود فرش ابریشمی و پرز پشمی است.

نقد و بررسی

عضو کمیته هنری کرسی‌های نظریه‌پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هر کدام از این دو فرش 33میلیون گره بافته شده دارد. گفت: براساس نظر کارشناسان از هفت تا 16 سال زمان بافت فرش‌ها طول کشیده است. به معنی آن است که در این مدت باید عده‌ای مسلط و ماهر به سنت بافت فارسی در محیطی آرام و مناسب در صورتی که مسائل جانبی آن فراهم باشند آن را ببافند.

وی به موضوع استفاده نشدن گره نامتقارن در بافت برخی از فرش‌ها با عنوان مقصود کاشانی اشاره کرد. و افزود:این موارد نشان از آن است که فرش‌های مقصود کاشانی در منطقه کاشان بافته شده و از طرفی وقتی که کسی فرش سفارش می‌دهد در فرش نام او بافته می‌شود. یا در آن فرمانی از شاه نوشته و یا اینکه در کتاب و سندی معتبر در آن زمان نوشته می‌شود.

در این نشست جمعی از اساتید و صاحب‌نظران فرش دستباف کشور از جمله حمید کارگر مدیر شرکت فرش آستان قدس رضوی و ریاست سابق مرکز ملی فرش، مهدی کشاورز افشار استاد دانشگاه تربیت مدرس و استاد تورج ژوله محقق برجسته فرش و عضوکمیته هنرهای صناعی فرهنگستان هنر به نقد و بررسی فرش دستباف پرداختند.

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/7777

مطالب مرتبط

نوآوری در پشم چینی

اعظم قهرمانی

هفتمین حراج ملی

اعظم قهرمانی

۸۸۸ نفر در استان همدان مهارت قالی بافی را فرا گرفتند

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید