راهنمای خرید

نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب فرش

رنگ مناسب فرش
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه

فرش دستباف سرمایه ارزشمندی است و نمی‌توان به سادگی از انتخاب آن گذشت. انتخاب درست آن، نه تنها فضاهای شما، بلکه نسل‌های بعدی‌تان را آراسته و زنده می‌کند. فرش می‌تواند فضای یک اتاق را تعریف کرده یا تغییر دهد. یکی از مهم‌ترین عوامل این تعریف و تغییرها، رنگ آن است. به همین دلیل انتخاب رنگ مناسب فرش، یکی از دغدغه‌های خریداران است.

رنگ‌های موجود در فرش‌ها، دارای طیف گسترده‌ای هستند. این ویژگی منحصربه‌فرد، دست شما را در تزئین فضا باز می‌گذارد. رنگ، طرح و نقش فرش‌، این ویژگی را به آن می‌دهد تا به هر فضایی که در آن قرار گیرد روح ببخشد و فارغ از اینکه چقدر مبلمان روی آن باشد، دیده شود! طراحان داخلی هم طرفدار انتخاب نخست فرش‌ها و سپس انتخاب بقیه مبلمان هستند. با این حال اگر فرش را برای جایی می‌خواهید که از قبل دارای پالت رنگی است، ناامید نشوید.

فرش‌ها این امتیاز را به شما می‌دهند تا هنگام انتخاب دکوراسیون، از الگوی رنگی‌شان استفاده کنید. پالت رنگی هر فرش می‌تواند راهنمای رنگ دکوراسیون شما باشد. این مطلب را دنبال کنید تا به نکات انتخاب رنگ مناسب برای فرش پی ببرید.

رنگ مناسب فرش

با فرش شروع کنید

رنگ، نقش مهمی در خانه و محیط پیرامون، احساسات و سبک زندگی ما ایفا می‌کند. به ویژه زمانی که در مرحله ابتدای چیدمان هستید، توصیه متداول طراحان داخلی این است که «با فرش شروع کنید» و رنگ بقیه چیزها را از آن بیرون بکشید. این به شما کمک می‌کند سبک، تم و دکوراسیون کلی اتاق خود را تثبیت کنید.

بیشتر بافته‌های روستایی و عشایری انتخاب خوبی هستند. آن‌ها در عین رنگارنگی، به همه چیز می‌آیند. نکته جالب در مورد فرش‌هایی با عناصر رنگی و نقوش زیاد این است که شما در یک جنبه محدود نیستید و می‌‌توانید در طول عمر فرش، چندین بار رنگ دیوارها و دکوراسیون خود را تغییر دهید. با این حال، اکثر مردم فرش را برای جایی با مبلمان، دکوراسیون و دیوارهای رنگ شده می‌خواهند. در این صورت، منطقی است که پالت رنگ موجود اتاق را در نظر بگیرید و فرشی با رنگ‌های مشابه با طراحی داخلی فعلی‌تان پیدا کنید.

رنگ مناسب فرش

به نور محیط توجه کنید

هنگام انتخاب رنگ، میزان نور طبیعی محیط را در نظر بگیرید. رنگ فرش می‌تواند در روشن یا تاریک‌تر شدن فضای شما نقش مهمی داشته باشد. پس آن را طوری که می‌خواهید عمل کند، انتخاب کنید. فرش تیره برای اتاقی که خودش تاریک است، شما را کسل می‌کند. بهتر است از  فرش‌های  روشن  استفاده کنید. کنتراست خوبی هم ایجاد می کند. در فضاهایی که نور خوبی دارند، فرش‌های رنگارنگ انتخاب خوبی است، ظاهر اتاق را گرم و جذاب می‌کند.

به تاثیر رنگ‌ها بر هم توجه کنید

رنگ فرش، بر رنگ کل محیط شما اثر می‌گذارد. همیشه در نظر داشته باشید که رنگ‌های مختلف چگونه با مبلمان موجود اتاق شما کار می‌کنند. جلوه‌ای که می‌خواهید را با رنگ فرش هماهنگ و ایجاد کنید.

رنگ مناسب فرش

حسی که می‌خواهید ایجاد کنید

رنگی که دوست دارید انتخاب کنید. رنگ‌ فرش می‌تواند فضا را شاد، آرام، دلنشین، دنج و صمیمی کند و به آن «زندگی» بدهد؛ باعث نشاط شما شود و خلاقیت‌تان را بیدار کند. پس مشخص کنید که می‌خواهید در محیط خود چه حسی داشته باشید و از فرش‌هایی با رنگ مناسب، برای ایجاد آن کمک بگیرید. رنگ‌های ملایم آرامش‌بخشند و رنگ‌های روشن و پرجنب‌وجوش مانند نارنجی، زرشکی یا سبز روشن، نشاط آورند.

فرشی با رنگ متمایز معمولا مناسب اتاقی با پالت رنگ خنثی است. در اتاقی‌هایی که بیش از حد شلوغ است یا در محیطی که می‌خواهید آرامش القا کنید، رنگ‌های آبی یا سبز ملایم انتخاب خوبی است. رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای، شرابی، کاکائویی یا سرمه‌ای ظاهری شیک دارند و به اتاق شما گرما می‌بخشند. برای اتاق‌های رسمی، رنگ‌های اکر و قرمز، می‌توانند جلوه‌ای ایجاد نمایند. به ویژه اگر وسایل را با سایه‌های رنگی فرش مطابقت دهید.

رنگ مناسب فرش

قدرت رنگ در فضاسازی اتاق‌ها را جدی بگیرید

رنگ‌های موجود در اتاق، بر ایجاد فضا تاثیر دارند. توجه به رابطه بین رنگ و اندازه اتاق به شما کمک می‌کند نحوه انتخاب رنگ فرش را بهتر درک کنید. شما با رنگ‌های روشن مثل سفید، کرم و بژ می‌توانید توهم فضای بیشتر را ایجاد کنید و با فرش تیره، مانند آبی و سرمه‌ای، یک اتاق بزرگ و با پلان باز را زیباتر کنید. اگر اتاق شما رنگ‌های فراوان و گوناگون دارد، فرشی با رنگ خنثی (خاکستری، بژ، قهوه‌ای و حتی سایه‌های آبی) یا مشابه با سایر رنگ‌های غالب دکوراسیون‌تان، هماهنگی بیشتری ایجاد می‌کند.

روی رنگ‌های مشابه تمرکز کنید

نه تنها ممکن، که لازم هم نیست رنگ‌ها کاملا هماهنگ باشند. کافی‌ست به رنگ‌های مشابه بچسبید تا همه چیز به خوبی انجام شود. سایه‌های رنگی مشابه، پیوستگی و ارتباط بصری را بین فضاهای شما ایجاد می‌کنند.

رنگ مناسب فرش

به رنگ دیوار و کف  توجه کنید

علاوه بر حس اتاق و تم دکوراسیون، توجه به رنگ کفپوش و دیوار اتاق‌ها نیز از نکات مهم در انتخاب رنگ فرش است. بهتر است رنگ فرش متناسب با کفپوش باشد. توصیه ما  این است که یکی از رنگ‌های مورد علاقه‌تان را از فرش انتخاب کرده و رنگ دیوارها یا سایر عناصر اتاق را با آن هماهنگ کنید، و یا برعکس. در هر حال شبیه بودن رنگ دیوار و فرش، فضای کلی اتاق و دکوراسیون را بهبود می‌دهد. ولی اگر مایلید فرش به فضای شما شخصیتی متمایز دهد و بیانیه شما باشد، بین رنگ‌ها تضاد ایجاد کنید.

سبک شخصی‌تان را در نظر بگیرید        

مهم است که رنگ فرش سلیقه و سبک شخصی‌ شما باشد، زیرا قرار است یک عمر با هم زندگی کنید. اسیر پالت‌های رنگی محبوب سال نشوید، فرش دستباف شما، چیزی فراتر از مد است، گذر زمان واقعا آنرا زیباتر می‌کند. پس به جای مد، سلیقه خود‌تان را در نظر بگیرید و رنگی را انتخاب کنید که واقعا دلنشین و دلخواه شماست و بهترین اثر را برایتان دارد.

همچنین بخوانید : چطور با دکوراسیون فرش خانه را مکان شادتری کنیم

سی پرشیا مگ

 

آدرس کوتاه: Generating...

مطالب مرتبط

فرش گرد و رموز نهفته در آن برای چیدمان

اعظم قهرمانی

چه فاکتورهایی در قیمت گذاری فرش دستباف موثر است؟ (قسمت اول)

شفیعی

پنج کاربرد فرش های دستباف بر روی دیوار خانه و محل کار

شفیعی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید