Image default
اخبار و رویدادها

نمایشگاه قالی ایرانی، راوی فرهنگ و هنر پارسی در سوئیس

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

نمایشگاه فرش دستباف ایرانی با شعار”قالی ایرانی، راوی فرهنگ و هنر پارسی” در ساختمان مرکزی وایپو در شهر ژنو سوئیس گشایش یافت.

در این رویداد فرهنگی-هنری که همزمان با اجلاس سالانه مجمع عمومی وایپو تدارک دیده شده، تاریخچه و روند تکاملی قالی ایرانی تبیین گردیده است. علاوه بر نمایش تصاویر برخی از فرش‌های قدیمی، مجموعه‌ای از قالیچه‌های نفیس دستباف ابریشمی و پشمی در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.

در مراسم افتتاحیه این رویداد که عصر سه شنبه ۲۸ تیرماه با مشارکت دارن تانگ مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی و با حضور تعداد زیادی از سفرا و دیپلمات‌های مقیم ژنو و جمعی از ایرانیان ساکن سوئیس برگزار شد. اسماعیل بقایی هامانه، سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، طی سخنانی جایگاه ویژه فرش دستباف ایرانی به عنوان حامل و روایتگر سنن و فرهنگ دیرپای ایرانی را مورد تاکید قرار داد.

بقائی هامانه با یادآوری پیشگام بودن ایرانیان در حرفه و هنر فرشبافی از دوران باستان، گفت: طی قرون متمادی، این میراث ارزشمند به عنوان عنصر اساسی فرهنگ و هنر ایرانی نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده است. امروزه طراحان و بافندگان ایرانی با نوآوری و خلاقیت ضمن بهره‌گیری از میراث گذشتگان، طرح‌ها و اسلوب‌های نوینی ابداع می‌کنند.

قالیبافی از گذشته تاکنون

بقائی هامانه همچنین با تشریح تاریخچه تکامل و تحول صنعت قالیبافی در ایران از زمان هخامنشیان تاکنون، اوج شکوه و عظمت فرش ایرانی را در دوره صفویه ذکر نمود که نمونه‌های فراوانی از آن‌ها خوشبختانه تا به امروز حفظ شده است. بیش از ۱۵۰۰ تخته از فرش‌های آن دوره به خاطر طراحی‌های هنری خلاقانه و بدیع و کیفیت منحصر به فرد آن‌ها در موزه‌های مهم جهان نگه داری می‌شوند.

بقایی به اهمیت صنعت و هنر قالیبافی در اقتصاد امروز ایران نیز اشاره کرد. با تاکید بر اهتمام دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به حمایت از حقوق مالکیت معنوی هنرمندان و طراحان و بافندگان، این نکته را خاطرنشان کرد که تعداد قابل توجهی از فرش‌های دستباف ایرانی به عنوان تجلی فرهنگ عام(فولکلور) در سازمان جهانی مالکیت معنوی تحت نظام بین المللی لیسبون به عنوان اسامی مبدا (نشانه‌های جغرافیایی) ثبت شده‌اند.

آقای دارن تانگ مدیرکل وایپو هم ضمن ابراز خوشوقتی به خاطر میزبانی نمایشگاه فرش دستباف ایرانی، قالی ایرانی را تبلور تاریخ و سنت و فرهنگ ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین و اثرگذارترین تمدن‌های انسانی دانست. مدیرکل وایپو با اشاره به این‌که فرش دستباف ایرانی در بسباری از نقاط ایران، از تبریز و مشهد گرفته تا شیراز و اصفهان و کاشان و… تولید می‌شود. تنوع و گستره طرح‌ها و رنگ‌های به کارگرفته شده در بافت آن‌ها را نمودی از تنوع فرهنگی و غنای سنن و فرهنگ ایرانیان دانست. دارن تانگ بر آمادگی وایپو برای استمرار و توسعه همکاری با ایران به منظور حفاظت و ارتقای حقوق مالکیت معنوی فرش دستباف ایرانی و نیز معرفی هرچه بیشتر این کالای فرهنگی هنری به جهانیان تاکید نمود.

شایان ذکر است در این مراسم که آقای دکتر حسن بابایی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، نیز حضور داشت. یک تخته قالیچه نفیس ایرانی منقش به علامت سازمان جهانی مالکیت معنوی که توسط هنرمند برجسته اصفهانی، استاد اکبر مهدیی، طراحی و تحت نظارت وی بافته شده است، به وایپو اهدا گردید.

همچنین بخوانید : بیش از ۲ هزار مترمربع فرش دستباف در مهاباد تولید شد

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/8162

مطالب مرتبط

هنر رنگرزی زنجان بیش از 2300 سال قدمت دارد

اعظم قهرمانی

رونمایی از قالیچه ابریشمی نفیس منقش به علامت وایپو

اعظم قهرمانی

احیای صنعت “فرش دستباف ایرانی” نیازمند حضور دانش‌‌ بنیان‌‌ها

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید