Image default
اخبار و رویدادها

درخشش فرش خراسان‌ شمالی در جشنواره قالی فاخر ایران

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: سه تخته فرش دستباف تولیدی فعالان این استان به مرحله نهایی اولین دوره از جشنواره ملی قالی فاخر در اصفهان راه یافت.

مهرداد داودزاده روز شنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نخستین جشنواره ملی قالی فاخر در شهر اصفهان در حال برگزاری است و در حالی امروز اختتامیه این رویداد برگزار می‌شود که هفت تخته قالی هنر دست فرشبافان خراسان شمالی با کسب نمره قبولی به مرحله دوم جشنواره راه یافت و سه تخته از این فرش‌های فاخر هم به مرحله نهایی جشنواره راه یافت.

وی تصریح کرد: بسیار خوش بین هستیم که یکی از سه تخته فرش فاخر خراسان شمالی در نمایشگاه به عنوان برتر انتخاب و معرفی شود.

داودزاده افزود: این جشنواره به منظور شناسایی و معرفی آثار برگزیده و فاخر فرش دستباف و با هدف برند سازی و ایجاد الگوهای مناسب تولید و حمایت از فعالان صنایع دستی در حال برگزاری است.

وی گفت: هفت تخته فرش نفیس دستباف خراسان شمالی در مرحله نخست داوری از بین ۲۴۹ فرش ارائه شده، حائز کسب نمره قبولی شد. در مرحله دوم داوری نیز سه تخته فرش استان از بین ۱۱۲ فرش منتخب به مرحله نهایی راه یافت.

عدم حضور فرش دو روی ابریشم

معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی بیان کرد: این فرش‌ها شامل فرش کردی، فرش روستایی، فرش عشایری، فرش کلاسیک شهری است. فرش دو روی ابریشم استان با وجود اطلاع رسانی‌های انجام شده در این رقابت‌ها حضور نداشت.

خراسان شمالی به لحاظ تنوع قومیت‌ها و فرهنگ‌ها، ظرفیت‌های بسیار بالا در تولید فرش دستباف دارد. شاهد تنوع در این زمینه از جمله فرش کردی، ترکی و ترکمن هستیم. فرش ابریشم دو رو که در منطقه راز و جرگلان این استان تولید می‌شود هم ظرفیت بسیار بالایی برای این منطقه است. این استان ۶۰ هزار قالیباف دارد که ۲۶ هزار نفر آن فعال هستند.

منبع: ایرنا

همچنین بخوانید : رونمایی از قالیچه ابریشمی نفیس منقش به علامت وایپو

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/8196

مطالب مرتبط

صنعت فرش دستباف نیازمند خلاقیت و نوآوری است

اعظم قهرمانی

موزه فرش تعطیل شد

اعظم قهرمانی

بزرگ‌ ترین تابلوفرش جهان به سفارش دولت چین در ایران بافته شد

شفیعی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید