Image default
اخبار و رویدادها

بافندگان فرش دوروی خراسان‌شمالی از حمایت‌های بین‌المللی بهره‌مند می‌شوند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: ظرفیت‌های روستای دویدوخ در بافت فرش دورو موجب شد تا این روستای مرزنشین با هدف بهره‌مندی از حمایت‌های بین المللی در آینده به سازمان توسعه صنعتی ملل متحد معرفی شود.

علی مستوفیان در این‌باره اظهار داشت: روستای ترکمن نشین دویدوخ در بخش مرزی شهرستان راز و جرگلان و در ۱۶۷ کیلومتری بجنورد مرکز استان واقع است. مردم این روستا سابقه طولانی در زمینه تولید صنایع دستی از جمله فرش دوروی ابریشمی دارند.

وی تصریح کرد: معرفی روستای دویدوخ به سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) پس از دیدار با مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع‌دستی وزارتخانه برنامه ریزی شد و به زودی این مهم اتفاق می‌افتد.

مستوفیان ادامه داد: معرفی این روستا به سازمان یونیدو موجب ارتقای معیشت و توانمندسازی اقتصادی مردم روستای دویدوخ شهرستان راز و جرگلان می‌شود و از حمایت‌های این سازمان بین المللی برخوردار می‌شوند.

وی بیان کرد: انجام این فعالیت در آینده و در طی جلسات مختلف با کارشناسان وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی انجام می‌شود.

یونیدو

یونیدو یا سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO)یک سازمان تخصصی سازمان ملل متحد است. هدف اصلی این سازمان ارتقای و تسریع توسعه صنعتی در کشورهای درحال‌ توسعه یا اقتصادهای در حال گذار است.

از اهداف این سازمان می‌توان به از بین‌ بردن فقر از طریق فعالیت‌های مولد با ایجاد اشتغال در بخش خصوصی، تولید محصولات رقابتی با ظرفیت تجاری‌ سازی اشاره کرد.

فرش دوروی تمام ابریشمی ترکمن که در روستای دویدوخ خراسان شمالی بافته می‌شود. با توجه به ضخامت کم و زیبایی بی‌نظیر، هنری فوق العاده و منحصر به فرد است که از زیباترین صنایع دستی کشور محسوب می‌شود.

روستای ۶۲۰ خانواری دویدوخ ۲ هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت دارد که هر خانواده دارای یک دار قالی است. اکثر قالی‌های بافته شده این روستا به صورت دورو و تمام ابریشمی است. بافت هر قالیچه سه متری حدود هفت ماه به طول می‌انجامد و هم اکنون در این روستا ۶۰۰ دار قالی برپاست.

همچنین بخوانید : فرش اصیل هریس در ورطه فراموشی و انقراض است

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/8282

مطالب مرتبط

تندیس چهره جاودان فرش به غلامعلی ملول اهدا شد

شفیعی

نمایشگاه قالی ایرانی، راوی فرهنگ و هنر پارسی در سوئیس

اعظم قهرمانی

فراخوان نخستین جایزه بین‌المللی عکاسی سی‌پرشیا منتشر شد

شفیعی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید