Image default
اخبار و رویدادها

۳۵ هزار شغل جدید در حوزه فرش دستباف ایجاد شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تاکنون علاوه بر تثبیت مشاغل، بیش از ۳۵ هزار شغل جدید در حوزه فرش دستباف در کشور ایجاد شد.

«فرح‌ناز رافع» روز یکشنبه در مراسم نخستین بزرگداشت مشاهیر فرش دستباف ایران در محل تالار وحدت گفت: بیش از ۲ میلیون نفر در زنجیره ارزش فرش دستباف در کشور حضور دارند.وی بیان داشت: در حوزه فرش دستباف می توان کارآفرینی گسترده‌ای انجام داد و علاوه بر اشتغالزایی به رفع محرومیت پرداخت.

در رابطه با اشاره به کلامی از رهبر معظم انقلاب که “باید هنر- صنعت فرش دستباف را حفظ کرد و به آیندگان انتقال داد. گفت: این مراسم در راستای الگوسازی برای نسل های جدید به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان برگزار می شود. رئیس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان‌کرد: با برگزاری بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر- ساعت زمان برای اجرای آیین بزرگداشت مشاهیر و نام‌آوران فرش دستباف، پنج نفر به عنوان مشاهیر، پنج نفر به عنوان نام‌آوران فرش دستباف و ۱۰۰ نفر به عنوان چهره های شاخص استانی و کشوری این حوزه معرفی شدند.

فرش، هویت ایرانی

وی ادامه‌داد: در زنجیره تولید و تامین فرش دستباف افراد زیادی اعم از رنگرز، رفوگر، نساج، بافنده، تاجر و غیره حضور دارند. خدمات این افراد باعث  تبدیل شد فرش ما به هویت ایرانی است. گفتنی است در پایان این مراسم از «سیروس پرهام»، «یوسف صمدی بهرامی»، «محمدعلی فرش‌فروش قره باغ»، «کمال‌الدین قرنجیکم، «اکبر مهدی‌ئی» و «سید رضی میری» به عنوان مشاهیر فرش دستباف ایران تقدیر شد.

همچنین هیات داوران، «نصرالله صفارزاده حقیقی»، «شیرین صور اسرافیل»، «ابوالفضل رجبیان»، «غلامرضا ذوالانواری» و «احد عظیم زاده» را به عنوان نام آوران فرش دستباف ایران معرفی کرد و  ۱۰۰ نفر دیگر نیز  شایسته تقدیر دانسته شدند. به گزارش ایرنا، پارسال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف در کشور تولید شد. در هم‌سنجی با سال ۹۹ رشد ۲۷ درصدی داشته است. علاوه بر آن سال گذشته ۶۴ میلیون دلار فرش دستباف به دیگر کشورها صادر شد. که رشد ۱۱ درصدی وزنی و افت ۱۰ درصدی از نظر ارزشی داشته است.

منبع: ایرنا

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/7533

مطالب مرتبط

برگزاری سلسله جلسات علمی در نمایشگاه فرش دستباف

اعظم قهرمانی

موزه فرش تعطیل شد

اعظم قهرمانی

احیای نقشه فرش لرستان، اشتغالزایی در حوزه فرش

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید