راهنمای خرید

هفت نکته مهم در انتخاب و خرید تابلو فرش (قسمت اول)

خرید تابلو فرش
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

یکی از دغدغه‌های مهم در چیدمان محل زندگی و کار استفاده از تابلوها است. در میان انبوه گزینه‌ها، خرید تابلو فرش ها، به عنوان یکی از دیوارکوب‌های متفاوت می‌تواند جذابیت زیادی داشته باشد. تابلوهای نقاشی، عکاسی، کنده‌کاری و… از انواع مختلف دیگری هستند که می‌توانند گزینه‌های خوبی باشند اما به نظر می‌رسد تابلوفرش دستباف می‌تواند یکی از بهترین آن‌ها باشد. از آنجایی‌که فرش دستباف محصول اصیل ایرانی است و رنگ و بوی فرهنگ، هنر و حتی ادبیات را در دل خود جای داده است، حال و هوایی خاص را برای منزل و محل کار به ارمغان می‌آورد.

تابلو فرش‌ها طیف گسترده‌ای از طرح و نقش تا جنس و بافت دارند. ممکن است تصویری از یک منظره طبیعی، حیوانات، گل و گیاه، پرتره مختلف انسان‌ها، تصویری آبستره و … را به نمایش بگذارند. لذا با تنوع پهناوری از طرح و نقش مواجه هستیم. نکته بعدی ابعاد این تابلوهاست که مجددا باعث تنوع انتخاب می‌شود.

اما چالش بزرگ، دانستن نکات مهم در هنگام خرید تابلو فرش دستباف است. در هنگام خرید تابلو فرش شاید به نظر برسد مسائل مالی عامل مهم‌تری است، اما عوامل تاثیرگذار دیگری نیز در این میان مطرح خواهد بود که به طور مستقیم در انتخاب شما باید لحاظ شوند. لذا در ادامه نگاهی می‌اندازیم به مهم‌ترین نکات در انتخاب و خرید تابلو فرش دستباف.

خرید تابلو فرش

توجه به ابعاد:

یکی از مهمترین عوامل در انتخاب تابلوفرش می‌تواند دقت نظر در ابعاد تابلو و دیوار مدنظر است. لذا یکی از اولین قدم‌های شما در انتخاب یک تابلو فرش می‌تواند انتخاب محل نصب تابلو باشد. برای دیوارهای عریض‌تر از تابلوهای افقی و برای دیوارهای کم عرض‌تر از تابلوهای عمودی استفده نمایید.

همچنین اندازه آن دیوار ارتباط مستقیمی با اندازه تابلو دارد. در نتیجه هرگز از تابلوئی بسیار کوچک بر روی دیواری بسیار بزرگ و همچنین تابلوئی بزرگ برای دیواری کوچک استفاده ننمایید. فراموش نکنیم که تعادل و تناسب یکی از جنبه‌های کلاسیک زیبایی‌شناسی است که همواره مقبول بوده است. البته ذکر این نکته نیز الزامی‌ست که معمولا تابلو فرش‌ها در اتاق های پذیرایی و هال منازل و محل کار استفاده می شوند و برخلاف تابلوهای نقاشی شاید گزینه خوبی برای اتاق‌های خواب نباشند و یا کمتر استفاده شوند.

خرید تابلو فرش

توجه به رنگ و رنگ‌بندی:

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب تابلو فرش توجه به نوع و کیفیت و ترکیب رنگ‌های به کار رفته در آن است. این مسئله نه فقط در هارمونی و رنگ‌بندی خود تابلو، بلکه در ترکیب‌بندی عناصر دیگر دکوراسیون منزل نیز باید در نظر گرفته شود.

در این راستا به صورت موازی و همزمان باید توجه خود را به هر دو موضوع بدهید. به رنگ دیوار، پرده، مبلمان، فرش و … توجه کنید. ترکیب رنگ‌های مکمل و هم‌خوان، ریتم و هماهنگی متفاوتی در دکوراسیون ایجاد خواهد کرد. همچنین همین نکته را در ترکیب‌بندی رنگ‌های خود تابلو فرش نیز لحاظ نمایید. از خودتان بپرسید آیا این تابلو هارمونی لازم را میان رنگ‌هایش دارد؟ و آیا این تابلو فرش هماهنگی لازم را با پیرامون محل نصب مورد نظر دارد یا خیر؟

خرید تابلو فرش

توجه به طرح تابلو:

تابلو فرش‌ها طرح‌های مختلفی دارند. ممکن است شامل تصویری از یک منظره طبیعی شامل حیوانات، گل و گیاه و … باشند. ممکن است پرتره‌های گوناگونی از چهره‌ها، تصویری آبستره و نقاشی‌گونه، طرحی برگرفته از دین و مذهب، یا تصویر یک مکان تاریخی و… را در خود نقش داده باشند. در نتیجه با طیف گسترده‌ای از طرح و نقش مواجه هستیم. در یک نگاه کلی می‌توان طرح تابلوها را ساده و شلوغ در نظر گرفت.

برای منازل کوچک‌تر توصیه می‌شود که تابلوهای ساده‌تری را انتخاب نمایید. نکته بعدی در انتخاب طرح و نقش تابلو، به نگاه و دیدگاه شخصی شما مرتبط است. به عنوان مثال اگر قصد دارید حال و هوایی چشم‌نواز همراه با روحی از طبیعت در محیط پیرامون خود ایجاد نمایید از طرح‌های مناظر طبیعت و به خصوص طرح‌های گلدار استفاده نمایید. با انتخاب یک منظره روستایی، یک منظره تاریخی، یک طرح مذهبی حال و هوایی متفاوت‌تر هم ایجاد خواهد شد.

ادامه دارد…

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/6095

مطالب مرتبط

پنج کاربرد فرش های دستباف بر روی دیوار خانه و محل کار

شفیعی

مصاحبه با غلامحسین نیشابوری در مورد چالش های خریداران و فروشندگان فرش

شفیعی

نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب فرش

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید