راهنمای خرید

هفت دلیل برای خرید فرش دستباف که شاید نمی دانستید

فرش دستباف
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

فرش دستباف در تاریخ فرهنگ ایرانیان همواره جایگاهی ویژه داشته است. خانواده‌های ایرانی نه تنها به جنبه‌ی کاربردی آن، بلکه به جنبه هنری آن نیز توجه دارند و می‌توان گفت به صورت ناخودآگاه به جنبه‌های زیبایی‌شناسی هنری آن نیز نیم نگاهی داشته‌اند. اما امروزه با گسترش فرش‌های ماشینی از یک سو، و افزایش نرخ تورم و مشکلات اقتصادی آن از سمتی دیگر، اکثر خانواده‌ها ترجیح می‌دهند تا از فرش‌های ماشینی بیشتر از فرشهای دستباف استفاده نمایند. تنها مزیت فرش‌های ماشینی نسبت به فرش دستباف قیمت بسیار پایین‌تر آن‌هاست. اما به نظر می‌رسد بیشتر خریداران از مزایای فرش‌های دستباف کم‌اطلاع و یا بی‌اطلاع هستند. در زیر نگاهی خواهیم انداخت به هفت مزیت فرش‌دستباف که می‌تواند دلایلی محکم باشند برای خرید آن به جای فرش‌ماشینی.

فرش دستباف

  • دوام بیشتر فرش دستباف

از جمله مهمترین نکاتی که هنگام خرید هر کالایی در نظر می‌گیریم ضمانت دوام آن کالاست. فرش دستباف از جمله کالاهایی‌ست که خود تضمین خود است و در صورت رعایت نکاتی در خصوص نگهداری و استفاده‌ی آن می‌توان مطمئن بود که سال‌های سال بدون هیچ گونه مشکلی می‌توانید از زیبایی و دوام آن بهره ببرید. گره‌های فرش دستباف به گونه‌ای‌ست که به سادگی خارج نمی‌شوند. زیرا این گره‌ها در تار و پود فرش استوار قرار گرفته‌اند. حال این نکته را قیاس کنید با فرش ماشینی که برای مستحکم بودن گره‌های آن از چسبی مخصوص در پشت آن‌ها استفاده می‌شود که به مرور زمان و در اثر شستشو از استحکام آن کاسته می‌شود.

  • سالم و طبیعی بودن الیاف

از جمله نکات مهم فرش‌های دستباف باید به طبیعی و سالم بودن الیاف آن‌ها اشاره نمود. اگر چه این روزها تولیدکنندگان فرش‌های ماشینی تلاش می‌کنند تا از الیاف بدون پرز و حساسیت استفاده نمایند، اما بدون شک الیاف و رنگ‌های استفاده شده در تار و پود فرش‌های دستباف هیچگونه زیانی برای سلامتی انسان‌ها و به خصوص کودکان ندارند.

  • ایجاد آکوستیک و آرامش

الیاف و پشم طبیعی که در فرش‌های دستباف به کار برده می‌شوند توانایی جذب بیشتر صدا را دارند. این موضوع باعث خواهد شد تا در محیط منزل و کار صدای کمتری پیچیده شود تا در نهایت آرامش بیشتری در فضای زندگی شما حکم فرما شود. نکته‌ی جالب‌تر اینکه حتی استودیوهای موسیقی نیز برای ایجاد آکوستیک بیشتر در محیط ضبط صدا از فرش دستباف استفاده می‌نمایند.

  • کمک به محیط زیست

الیاف طبیعی به کار برده شده در فرش دستباف تماما از پشم ، نخ پنبه و ابریشم ساخته می‌شوند. حال به یاد بیاورید که الیاف مصنوعی فرش‌های ماشینی را که از مشتقات نفتی تولید می‌شوند. بازگشت این مواد به چرخه‌ی طبیعت به سادگی و در مدت زمان کوتاه رخ نمی‌دهد. فراموش نکنیم که پشم مورد نیاز فرش دستباف بدون صدمه رساندن به گوسفندان تولید می‌شود و این عمل در فصل گرما برای این حیوانات مفید و خوشایند نیز هست.

  • خنکی در تابستان و گرمی در زمستان

از دیگر رازهای فرش های دستباف باید به این نکته اشاره نمود که الیاف طبیعی به کار برده شده در آن، این قابلیت را دارند که گرما و خنکی را در فصل‌های مختلف در خود نگه دارند تا در نتیجه فضای دلنشین‌تری را برای افراد رقم بزنند. این خصوصیت به هیچ عنوان در الیاف مصنوعی وجود ندارد.

  • زیبایی و لطافت بیشتر با گذر زمان

فرشهای دستباف بر خلاف انواع ماشینی هر چه اصطلاحا بیشتر پا بخورند نرم‌تر و لطیف‌تر می‌شوند. همجنین به مرور زمان رنگ‌های طبیعی به کار برده شده در آن زیباتر و چشم‌نوازتر می‌شوند.

  • حفظ ارزش در طول گذر زمان

مزیت دیگر فرش های دستباف در این است که در صورت نگهداری صحیح، در طول گذر زمان این فرش‌ها هم می‌توانند زیباتر شوند و هم ارزش خود را نیز بیشتر نمایند. گاه می‌توان فرش دستباف را به قیمتی بسیار بالاتر از قیمت خرید آن فروخت. در نتیجه می‌توان همچون طلا روی آن سرمایه گذاری کرد. این در حالیست که فرش ماشینی کارکرده ارزش مالی چندانی ندارد و فروش آن کاری به مراتب دشوار است.

این‌ها بخشی از مزیت‌هایی بود که ما بدان‌ها اشاره نمودیم. شما نیز اگر تجربه‌ی بیشتری نسبت به ارزش‌های فرش دستباف دارید آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید : شش نکته‌ی مهم که در هنگام خرید فرش دستباف باید در نظر بگیرید

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/4660

مطالب مرتبط

هفت نکته مهم در انتخاب و خرید تابلو فرش (قسمت اول)

شفیعی

راهنمای سریع شما برای اولین خرید فرش دستباف

اعظم قهرمانی

چند نکته در انتخاب رنگ فرش دستباف که شاید نمی‌دانستید

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید