Image default
اخبار و رویدادها

فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: با پیگیری‌های انجام شده فرش قلتوق زنجان ثبت جهانی می‌شود. روز گذشته تامین اعتبار آن انجام و به وزارت امورخارجه نیز واریز شده است که پس از طی فرآیندها و در روزهای آینده این مهم محقق خواهد شد.

ناصر فغفوری روز سه‌شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان با اشاره به اینکه فرش دست بافت قلتوق زنجان برند بین‌المللی می‌شود، افزود: این موضوع رخداد بسیار خوبی محسوب می‌شود چرا این موضوع طی سال‌های گذشته در حال پیگیری بود.

وی با بیان  این‌که طی سال‌های گذشته تلاش بر ثبت جهانی یکی از فرش‌های نفیس استان بود، اضافه کرد: این کار با همکاری وزارت امور خارجه انجام گرفته که فرآیند نهایی آن در حال انجام است که آثار خوبی را به دنبال دارد.

قالیچه قلتوق زنجان به چهار دهه گذشته باز می‌گردد، شروع بافت فرش ابریشمی در این استان آغاز شد. به مرور در روستاهای شمالی استان زنجان گسترش پیدا کرد. این تحول به این جهت مهم و قابل بررسی است که خیل عظیمی از بافندگان سبک بافتن قدیمی خود را کنار گذاشته و ابریشم باف شدند. در این سال‌ها نیز تولیدکنندگان غیر متمرکز بومی و غیر بومی مدیریت تولید این نوع فرش را بر عهده دارند و تولیدات را در بازار شهرهای زنجان، قم، تهران و… عرضه می‌کنند.

روستای قلتوق

روستای قلتون در ۷۰ کیلومتری غرب استان زنجان و در بخش ایجرود قرار دارد، این روستا واقع در مسیر جاده دندی بوده و از آب و هوایی معتدل و سرد بهره می‌برد، این روستای تاریخی با قرار گرفتن بر روی تپه‌های ناهموار منظره زیبایی را خلق کرده است. در حدود یک‌هزار خانوار ساکن این روستای زیبا هستند که زبان گویش آن‌ها زبان آذری است. همچنین وجود یک برج دیده‌بانی، حمام و آسیاب به نوعی بیانگر پیشینه تاریخی آن می‌باشد. قسمتی از ساکنین آن بومی بوده و بخشی دیگر هم از تیره‌های افشاری (محمدلو، پیرلو و اجاقلو) هستند.

تاریخچه قالی بافی در قلتوق و روستاهای اطراف آن همچون بوغدا کندی، خاتون ‌کندی، شهرک و… فراز و نشیب خود را داشته است. در قدیم فرش قلتوق با ابعادی بزرگ (۱۸ متری) تولید می‌شده، ولی در این سال‌ها دو زرعی‌های آن معروف شده است. سایر ابعاد نظیر زرع و نیم، زرع و چارک، خرک، پشتی، پادری و به ویژه ” کناره ” هم در این منطقه بافته می‌شود.

منبع: ایرنا

همچنین بخوانید : هنر رنگرزی زنجان بیش از 2300 سال قدمت دارد

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/8534

مطالب مرتبط

پانصد بافنده ماپوچه در شیلی رکورد جهانی را شکستند

اعظم قهرمانی

تقدیم نشان امین الضرب به پدر گبه جهان

شفیعی

هجدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف در شیراز افتتاح شد

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید