Image default
اخبار و رویدادها

روند تولید فرش دستباف در آذربایجان غربی

زیر یک دقیقه زمان برای مطالعه

رئیس اداره فرش اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: در یک سال اخیر و با حمایت دولت از تولیدکنندگان، ۳۱۰ هزار مترمربع فرش دستباف در این استان تولید شده است.

جواد وقاری اظهار کرد: نقشه فرش دستباف افشار تکاب و نقشه ماهی خوی ۲ برند ملی و جهانی است. بافندگان فرش دستبافت توانسته‌اند با مجموع دیگر نقشه‌های فرش موجود در استان، بیش از ۳۱۰ هزار مترمربع فرش دستبافت تولید و با نظارت اداره فرش به چرخه اقتصاد جامعه وارد کنند.

وی با اشاره به تعداد بافندگان فرش دستباف در استان، افزود: هم‌اکنون ۷۲ هزار بافنده فرش در قالب ۲۳۴ فقره کارگاه تولیدی در حال فعالیت هستند.

وقاری ادامه داد: از این تعداد کارگاه‌ها، هفت کارگاه به صورت متمرکز و ۲۲۷ کارگاه نیز به صورت غیر متمرکز در مکان‌های کوچک و خانه‌ها به صورت سنتی فعال هستند.

وی با تاکید بر حمایت اداره فرش اداره کل صمت از تولیدکنندگان فرش دستباف، گفت: بیمه بافندگان فرش همواره و طی دوره‌های گذشته یکی از مشکلات این حوزه بوده است.

به گفته وی؛ ۲۲ هزار ۷۷۰ بافنده در استان دارای بیمه هستند. از این تعداد ۱۲ هزار و ۷۷۰ بافنده دارای بیمه تأمین اجتماعی و ۱۰ هزار نفر نیز تحت حمایت بیمه روستای و عشایری قرار دارند.

وقاری با اشاره به طرح و نقشه فرش‌های دستباف استان یادآور شد: فرش ماهی خوی و افشار تکاب از جمله زیباترین طرح‌هایی است که در آذربایجان غربی تولید و صاحب برند معتبر هستند.

همچنین بخوانید : قالیچه جام‌جهانی قطر رونمایی شد

سی پرشیا مگ

آدرس کوتاه: https://www.cpersia.com/mag/fa/8432

مطالب مرتبط

حراج کریستیز میزبان شاهکارهای درخشان دوران طلایی هنر ایران

شفیعی

دبیرخانه دائمی فرش در اتاق تبریز تشکیل می‌شود

اعظم قهرمانی

برگزاری سلسله جلسات علمی در نمایشگاه فرش دستباف

اعظم قهرمانی

ارسال نظر

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تایید بیشتر بخوانید